Karanlık Gece

Yağmurlu ve soğuk bir günün gecesinin ayazında, karanlık odamın tatsız köşesinde suskunluğumla oturuyorum. Mutsuzum bunu biliyorum. Gökyüzü siyahın tonlarını giydi bu gün, matemin zehirli gözyaşlarını akıttı duraksamadan… Sahte gülücükler saçtım etrafıma, yanımda birileri varken mutlu olduğumu sandım, odama girdiğim de yalnızlığıma ağladım! Mutsuzdum biliyordum ve tepkisiz bir hayatın kıvranışlarını bedenimde hissediyordum. Ne kadar da acı imiş oysa!

Kendimi kendim olduğum da görebiliyorum. Yalancı hayatların arasında, sahte yüzlerle, kibirli tavırların arasında hırpalanmaktan yorgun düşmüş bedenim, bu soğuk ve sevimsiz günün, karanlık gecesinde beni yine kedere sürüklüyor.

Seviyorum, bunu gizleyemiyorum. Kendimi anlata bileceğim, beni anlayabilecek, derdime ortak olup; benimle gülüp, hüzünlenecek, onun dertlerine ortak olabileceğim, dinleyeceğim, sahip çıkacağım her şeyden öte canımdan aziz bilip sonsuz bir bağlılık ile sadakat şarabını yudumlayabileceğim ‘Meleğim!’  yanımda yok… Birinin hayatında olmamak, birinin hayatında olmaması mutluluk getirmedi hiç, getirmeyecekte!

Yukarıda saydığım sebepler, benim için bir insanın maneviyatını arttıran, güç veren, istek ve arzu denizinde yol gösteren başlıca nedenler… Birini sevmek vardır; sevmek!
Sevmek vardır; bir sözüne, güzelliğine v.b. sebeplerle… Sevmek vardır; bunlara ilave olarak; kalp ağrısıdır. Yüreğinde yanan bir alev topudur, öyle bir an da yakmıştır ki seni, kalbinde öyle bir yer edinmiştir ki; sözlerden önce tertemiz duyguların ve kanlı canlı atan kalbin seslenmiştir ona! İşte o zaman sevmişsindir.

Geriye kalan maddecilik, bu maneviyatların tamamlanıp, el ele verip, arzu ve istekler adına aldığın güçten ibarettir. İsteyince yapılamayacak hiç bir maddesel olay yoktur. Ama maneviyat, ne alınabilir ne de satılabilir. Kalbe öyle tohumlar serpilir ki; rüzgârlı hava da onlar yere düşmeden, parçalara ayrılmadan gidecekleri yeri bilir ve oraya sevgi, aşk, bağlılık, inanç v.b. tatları en ufak köşesine kadar eker, büyütür ve besler.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


CAPTCHA Image
Reload Image
error: İçerik korunmaktadır !!