Bir İnsan Düşlüyorum

Hayat basamakları ağır ağır çıkılan bir merdiven… Her basamakta ayrı bir ahenk ve simetri bulunur. Her basamakta daha önce atılan adımların ayak izleri durur. Her adımda sona biraz daha yaklaşılır. Bir insan düşlüyorum; basamakları çıkarken adımların aceleciğine/yavaşlığına hoş görüyle bakacak. Hangimiz bir merdiveni, attığımız ilk adım gibi bitirebildik ki?

Yapmaya çalıştıklarım var. İdeallerim, hayatımın geri kalanında başarılı olabilmek için geçirdiğim uykusuz gecelerin melankolik büyüsü var. Zaten yapmak istediğimiz her bir iş için bedel ödemiyor muyuz? Toprağa serptiğim tohumların, filizlenip dallı budaklı koca bir ağaç olması için yaptıklarımın saygı görmesini istiyorum. Sadece yapıtlar mı? Hayır! Hayatımın her anında hatalarımda/doğrularımda saygı görmek istiyorum. Bir insan düşlüyorum: Başı dik duracak, rüzgârın kasvetli naralarında ona meydan okuyuşuma deruni bir saygı duyacak.

Ben bir insanım. Taş parçası değilim ki yüzyıllar sonra un ufak olup parçalara ayrılayım, zaman içerisinde hep aynı kalayım. Kimi zaman yalnızlığı seçeceğim; karanlık odamın duvarlarına bakarak kendimi hesaba çekeceğim. Kimi zaman da; bir el tutacağım bana benden daha yakın, daha sıcak… Bir insan düşlüyorum: Sadece iyi de değil, kötüde de duyarlı olacak.

Bir insan düşlüyorum düşlerimin içinde, bir insan ki; gözleri uzaklara boş boş anlamlarla dolu bakacak. Kimseler bilmeyecek onun içindeki yangınları, kimseler duymayacak yalnızlığında geçen ıstırapları.

Bir insan düşlüyorum: Hoşgörülü, saygılı ve duyarlı olacak. Sadece bana değil, en başta kendisine olacak. Ve ardından fırtınalar kopacak gökyüzünde. Düşlerim benden ayrı geçecek yaşam tünelinde.

Zaman akacak ırmaklara, ırmaklar denizlere dökülecek, denizler koca bir volkan olup yağacak gökyüzünden süzülerek titrek adımlarla yeryüzüne… Yüzüm semâya bakacak defaat edecek hiç durmadan. Adını anacak her an, dillerde şarkısı, gözlerde parıltısı olacak. Bir insan düşlüyorum: Düşlerimden gelen yolcu olacak.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


CAPTCHA Image
Reload Image
error: İçerik korunmaktadır !!