Avrupa’da Koronavirüs Sebebiyle Gelişmekte Olan Krize İçsel Bir Bakış

Koronavirüs pandemisi Avrupa genelinde hızlanırken Yerel gazeteciler ve katkıda bulunanlar ülkelerindeki mevcut duruma ve durumların nasıl değiştiğine ışık tutuyorlar.

İnsanlar kitlesel paniğe kapılmak yerine durumu rasyonelleştiriyor gibi görünüyor.

Helena Bachmann, Cenevre Gölü, İsviçre

Federal Konseyin İsviçre’de olağanüstü hal ilan etmesinden on bir gün sonra, vaka sayısı hala artıyor: Bugüne kadar yaklaşık 12.000 enfeksiyon onaylandı ve 192 kişi öldü.

Hastanelerin istila edildiğine ve hayat kurtaran ekipman sıkıntısı olduğuna dair söylentilere rağmen, sağlık yetkilileri durumun kontrol altında olduğu konusunda ısrar ediyor.

Buradaki genel ruh hali nispeten sakin, her şey düşünülmüş. Halkın koronavirüs kısıtlamalarına uyup uymadığını görmek için cep telefonu verilerini izleyen İsviçre hükumeti, insanların ev hapsi ve beşten fazla kişilik grupların yasaklanması da dahil olmak üzere kurallara uyduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanı Alain Berset, “Çok disiplin ve kişisel sorumluluk görüyoruz” dedi.

Şimdilik, en azından diğer ülkelerde görülen sokağa çıkma yasağı ve 24 saatlik karantinalar gibi daha ciddi tedbirler alınmayacak.

İsviçre Ordusu Tümgeneral Yvon Langel (L), Neuchatel'deki Pourtales Hastanesinde yüz maskesi takan bir basın toplantısına katılıyor. AFP
İsviçre Ordusu Tümgeneral Yvon Langel (L), Neuchatel’deki Pourtales Hastanesinde yüz maskesi takan bir basın toplantısına katılıyor. AFP

Covid-19’un evrimi üzerindeki belirsizlik hala devam ederken, insanlar kitlesel paniğe kapılmak yerine durumu rasyonelleştiriyor gibi görünüyor.

Bu soğukkanlılık duygusu, en azından kısmen, İsviçrelerin çoğunun hükumetlerine duyduğu inanca bağlı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, nüfusun yüzde 63’ünün yetkililerine koronavirüsün yayılmasına karşı yeterli önlemleri aldıklarına güvendiğini gösteriyor.

Tüm mağazalar, restoranlar, barlar ve eğlence ve eğlence tesisleri 19 Nisan’a kadar kapalı olduğundan, burada yürümek, koşu yapmak veya bisiklet sürmek dışında yapacak çok şey yok.

Cenevre Gölü çevresindeki kasabalarda ve köylerde, insanlar hala açık havaya çıkıyorlar ancak birbirleriyle temas etmekten kaçınmak için genellikle caddenin karşı taraflarında yürürken birbirlerinden uzak durmaya dikkat ediyorlar.

Market ve eczaneler açık ancak aşırı kalabalıklaşmayı önlemek için mesafeli önlemler uygulanıyor.

Müşteriye girişte bir numara verilir ve mağazaya girmesi için sırasını beklemesi gerekir. Aynı anda kaç kişinin alışveriş yapmasına izin verileceği mağazanın büyüklüğüne göre değişir.

Sonuçta, İsviçre’deki yaşam önemli ölçüde yavaşladı, ancak çoğu insan eski atasözüne inanıyor – “bu da geçecek”.

 ‘İsveçliler ve uluslararası sakinler diğer ülkelerin başka kararlar aldığını görebilirler’

Emma Löfgren, Stockholm, İsveç

Geçen hafta, bu sütunda İsveç’in yeni koronavirüs ile nasıl başa çıktığı konusunda aykırı hale geldiğini yazdım. Şimdi dünyanın geri kalanı fark etmiş gibi görünüyor. Sanırım bu hafta olduğu gibi İsveç’le ilgili birçok uluslararası sıcak olayı bulmak için 2015 mülteci krizine geri dönmem gerekiyor.

İsveç halkı üzerinde korkunç derecede naif ve şikayetçi oldukları için daha katı kısıtlamalar uygulamıyor mu? Kararlar genellikle siyasi bakanlardan ziyade uzman makamlar tarafından veriliyor mu? Bireysel sorumluluk ve güvene yüksek prim verdikleri için mi? İnsanlar yine de onlara uyduklarından daha katı kurallara gerek yok mu? Yoksa insanlar hala restoranlara mı, dağlara kayak gezilerine mi çıkıyor ve her zamanki gibi arkadaşlarla takılıyor mu?

Dürüst olmak gerekirse, hemen hemen her hepsinde bir gerçeklik var.

Aynı zamanda biraz daha sıkıcı bir cevap, çünkü kuzeyde her şeyin mükemmel bir cennet ya da yıkıcı bir cehennem olduğu bu tuhaf ülke olarak İsveç hakkında konuşmayı zorlaştırıyor.

Artık barlar ve restoranlar için daha katı kurallar var. Ama başka pek bir şey değişmedi.

Stockholm'e yönelik sabah trafiği, 27 Mart 2020'de Stockholm yakınlarındaki Solna'da, yeni koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için alınan önlemler nedeniyle yavaşladığı veya durduğu için resmedildi. AFP
Stockholm’e yönelik sabah trafiği, 27 Mart 2020’de Stockholm yakınlarındaki Solna’da, yeni koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için alınan önlemler nedeniyle yavaşladığı veya durduğu için resmedildi. AFP

İsveç kılavuzlarını Pazartesi günü Danimarkalıların hükumetleri tarafından söyledikleriyle karşılaştırın: “Paskalya yemeğini iptal et. Aile ziyaretlerini ertele. Ülke çapında gezmeye gitme.” İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun buna ilişkin tavsiyesi: “Tatiller ve Paskalya öncesinde, İsveç’te planlanan seyahatin gerçekleştirilmesinin gerekip gerekmediğini düşünmek önemlidir.”

Resmi tavsiyeler bile yorum için çok yer bırakıyor. Bunları tipik olarak bürokratik İsveç sade ifadeleri olarak düşünmeli ve aslında sıraya gireceğinizi varsayalım mı yoksa kural olmadığı sürece herkesin özgür olduğunu düşünmeli misiniz?

İsveçliler ve uluslararası sakinler, diğer ülkelerin başka kararlar aldıklarını görebilirler. Karışık mesajlar insanların taraf seçmesini istiyor gibi görünüyor, İsveç’te bir sistemimiz olduğunu ve çalıştığını iddia etmek istiyor gibi görünüyor; ama hayır, İsveçliler en iyi bildiklerini düşünüyorlar ama bilmiyorlar.

Bu krizin bizi daha da yakınlaştırmasını isterdim. Yanlış kararlar alınmasından korkan insanlarla konuşmayın; onlar da sizin kadar iyi biliyorlar. Ve bu kararları vermek için yetkililere güvenen insanların sizin kadar korkmadığını varsaymayın.

Bu çoğumuz için bilinmeyen bir bölge. Birbirimize her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.

’09:00’dan sonra halka açık yerlerde başka bir insanı görmekte zorlanırsınız.’

Rachel Loxton, Berlin, Almanya

Berlin’deki Partygoers Berghain için sıraya giriyordu. Şimdi en büyük kuyruklar, güvenlikçiler kapıları süpermarketlerin dışında, bir seferde 10 veya 15 kişiye izin veriyor, çoğu tuvalet kağıdını bulma konusunda umutsuz.

Her şey Almanya’nın hafta başında yürürlüğe giren sosyal temas yasağının bir parçası.

Bu, ikiden fazla kişiden oluşan halka açık toplantılar yapmamıza izin verilmediği ve zorunlu olmadığı sürece evlerimizden çıkmamamız gerektiği anlamına geliyor.

Tabii ki, eyaletten eyalete değişiyor. Bavyera’da daha sert bir karantinada olan arkadaşlarım var ve Berlin’de polisin bizi sorgulaması durumunda adresimizin kanıtını taşımalıyız.

Koronavirüs ile bir doktora (iki kez negatif test etmesine rağmen) temas ettikten sonra kendini tecrit eden Şansölye Angela Merkel, pandemiyi yavaşlatmak için ne yapmamız gerektiğini tam olarak dile getirdiğinden, atmosfer biraz daha sakin görünüyor.

İnsanlar kesinlikle mesafelerini koruyorlar, sokaklar daha sessiz ve saat 9’dan sonra başka bir insanı görmekte zorlanıyorsunuz.

Yine de Tempelhof havaalanında bir birayla uçurtma uçurduğunu veya çimde dinlendiğini gördüğümde, bize daha fazla kısıtlama uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorum.

Diğer ülkelere kıyasla, buradaki ölüm oranı artmasına rağmen daha düşük.

Yeni koronavirüs COVID-19 salgını sırasında birçok kişi tarafından giyilen bir yüz maskesi giyen bir kadın, yeni koronavirüs COVID-19 salgınının ortasında, 26 Mart 2020 tarihinde Berlin'in Kreuzberg bölgesinde bisiklete biniyor. AFP
Yeni koronavirüs COVID-19 salgını sırasında birçok kişi tarafından giyilen bir yüz maskesi giyen bir kadın, yeni koronavirüs COVID-19 salgınının ortasında, 26 Mart 2020 tarihinde Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bisiklete biniyor. AFP

Cuma gününden itibaren 44.400’den fazla teyit edilmiş vaka ve 270 ölüm meydana gelmiştir. Bir hafta önce 68 kişi öldü.

Yetkililer kitle testi yapıyorlar ve Almanya’nın teyit edilen vaka sayısına kıyasla bu kadar az ölüme neden olmasının nedenlerinden biri olduğunu söylüyorlar.

Ancak Merkel’in geçen hafta güçlü televizyon konuşmasında söylediği gibi, bunlar sadece rakamlar değil, insanların büyükanne ve büyükbabaları, ebeveynleri, kız kardeşleri, kardeşleri.

Peki parti vızıltısı olmadan Berlin nedir?

Bildiğimiz gibi, hala Berlin. Diğer ülkeler gibi insanlar sağlık çalışanları için balkonlarına tezahürat yapıyorlar ve her gece 19:00’da bir saksafon çalıyorlar sokağımda.

Ve kapıda sıraya girmemiz gerekse de, şehrin sevilen geç kapanan dükkanları (Spätis olarak bilinir) hala acil bira almak isteyenlere açıktır.

Mesaj geçiyor: İçeri gir ve sosyal temas yok. Ama tek yaptığımız yeterli mi? Tek yapabileceğimiz beklemek ve görmek.

‘Yürümeye başlayan çocuğumu uyutmak için blokta yürürken, insanlar mesafelerini korumak için kaldırımdan iniyorlar’

Emma Firth, Kopenhag, Danimarka

Bugün bir ay önce ilk Danimarkalı’da koronavirüs için pozitif test sonucu çıktı. O zaman yaygın enfeksiyon riskinin düşük olduğu düşünülüyordu. Şimdi farklı şeyler; Danimarka’daki koronavirüs ile bağlantılı 41 ölüm ve pozitif kişi sayısı 1.851.

Şimdi Danimarka karantinanın üçüncü haftasına gidiyor. Belirlenen ilk iki haftalık sınırı aştığımızda, bunun en azından 13 Nisan’a kadar hükumetin bu hafta belirlediği yeni tarih olana kadar yaşam biçimi olacağını biliyoruz. Ancak herhangi bir yaptırım belirtisi yok.

Hafta sonu Danimarka Ulusal Polisi, ülkedeki her mobil kullanıcıya sosyal mesafeyi korumalarını hatırlatmak için mesaj atmaya başladı.

Hükumet, korona virüs ile ilgili suçların cezasını iki katına hatta dört katına çıkarmayı planladığını açıkladı.

Ve bir Paskalya mesajı, påske’nin uzun hafta sonu boyunca herhangi bir aileyi veya arkadaşı ziyaret etmeme uyarısında bulundu.

Ancak kısıtlamaları artırmak için ince bir çizgi var. Bu haftanın başlarında Danimarka Hasta Güvenliği Otoritesi, insanların koronavirüs ile enfekte olduğundan şüphelenilen kişileri bildirmesi için güvenli bir e-posta oluşturdu. Kısa bir süre sonra, geri tepmeden sonra insan haklarının ihlali söz konusu oldu.

24 Mart 2020'de çekilen bir resim, yeni koronavirüs nedeniyle faaliyetlerin sınırlı olduğu Kopenhag Kastrup Havaalanı'ndaki boş terminal 3'ün bir görünümünü göstermektedir. Ida Guldbaek Arentsen / Ritzau Scanpix / AFP
24 Mart 2020’de çekilen bir resim, yeni koronavirüs nedeniyle faaliyetlerin sınırlı olduğu Kopenhag Kastrup Havaalanı’ndaki boş terminal 3’ün bir görünümünü göstermektedir. Ida Guldbaek Arentsen / Ritzau Scanpix / AFP

İki hafta sonra, karantina süresi artık yeni değil, yine de normal değil ve kesinlikle kolay değil.

Kopenhag’da bu hafta her gün güneş parladı, ancak bundan ne kadar zevk aldığımıza dikkat etmeliyiz.

Avluda insanlar işten ara verip güneşte kahve içerken oturuyor ama kimse birbirine yakın değil. Yürümeye başlayan çocuğumu uykuya geçirmek için blokta yürürken, insanlar mesafelerini korumak için kaldırımdan iniyorlar.

Ama herkes bu çok garip zamanlarda ne yaptığımızı kabul ettiği için gülümsemeler var. Muhtemelen uzaktan ‘tanrım’ ile komşularımı her zamankinden daha fazla tanımam gerekiyor. İnsanlar fark yaratacağını bilerek ellerinden geleni yapıyorlar.

Zaten bu hafta Danimarka Statens Serum Institut, sert karantinanın koronavirüsün ülkede yaydığı oranı yarıya indirebileceğini söyledi. Şüphesiz bugün aslında dündü karantinanın bir sonraki aşamasına girerken hoş geldiniz haberiydi.

‘Bir Norveçli partiye gitmek için 1.700 € para cezasına çarptırıldı’

Serbest gazeteci Stine G. Bergo, Oslo, Norveç

Dün gece annemi ziyaret ettim. İkimiz de karantinadaydık ve birbirimizi iki haftadan fazla görmedik. Sarılmadık. Ve neredeyse hiç fiziksel teması olmayan haftalardan sonra (oda arkadaşlarımla ara sıra sarılmak hariç), o kadar tuhaf görünmüyordu.

Oslo sokakları şimdi sadece birkaç gün öncesinden daha boş. Hava kapalı olabilir, ancak insanlar sosyal mesafeyi daha ciddiye alıyor gibi görünüyor. Belki de 23 yaşında bir erkeğin karantinada olması gerektiği zaman partiye gittiği için 20.000 NOK (1.700 €) para cezasına çarptırılmasıyla ilgili haberlerin bununla bir ilgisi vardı.

Norveç halkı mevcut koronavirüs hâkimiyetimizin gerçekliğini yansıtan yeni kelimeler icat ediyor.

“Karantina bedeni” (karantenekropp) korkunç bir biçimdir Norveçlilerin korkusu, tüm spor salonları virüsün yayılmasını önleyecek şekilde kapatıldıktan sonra kendilerine ait olacaktır. Bununla birlikte, formda ve sağlıklı kalmamız söyleniyor, bu nedenle joggers daha önce hiç olmadığı gibi koşu yapıyor ve PT’ler insanların izmaritlerini çevrimiçi kırbaçlıyor.

Anna Nohr, komşuları 23 Mart 2020'de Oslo, Norveç'te eğlenceli bir arka bahçe testine katılmaya davet etti, çünkü hepsi yeni koronavirüs COVID-19 nedeniyle evde kalmak zorunda. AFP
Anna Nohr, komşuları 23 Mart 2020’de Oslo, Norveç’te eğlenceli bir arka bahçe testine katılmaya davet etti, çünkü hepsi yeni koronavirüs COVID-19 nedeniyle evde kalmak zorunda. AFP

Ayrıca “şarap sohbeti” ve “sanal Cuma birası” da var (oldukça açıklayıcı). “Loo roll shame” (dorullskam) ve “cabin shame” hytteskam var – şehirlerden kırsal tatil kabinlerine kaçanlarda kullanılmak üzere, şimdi hapis cezası gerektiren bir suç. Shao rulo ve kabin utandı şimdi korona-hayal kırıklığı için oluşturulan “öfke telefonu” diyebilir sadece acil hatlar ve ulusal yardım hatlarından bazı haberleri almak için.

Norveç’te COVID-19’dan on beş kişi öldü ve 269’u hastanede kaldı. Toplam 3.158 vaka doğrulandı, ancak Norveç’in semptomları olan herkesi test etmediği için sayı tartışmasız çok daha yüksek.

Büyük ve küçük ölçekli birçok işletme krizin olumsuz finansal etkisini hissediyor. Hükumet, en kötü etkilenen işletmeleri finansal olarak destekleme sözü verdi. Alınan aşırı önlemler Paskalya’yı geçecek şekilde genişletildi. Bundan önce her şeyin normale (veya daha normal) dönmesi olası görünmüyor.

‘En azından işler kötüye gitmiyor gibi görünüyor’

Clare Speak, Bari, Güney İtalya

İtalya’da karantina altındaki üçüncü hafta, en başından beri garip bir söz verdim. Kepenklerimi Salı sabahı, haftalarca güneş ışığından sonra Bari’de kalın kar taneleri görmek için açtım. Karantinaya bağlı halüsinasyon olmadığından emin olmak için balkona baktım.

O zamandan beri dolu, yağmur, rüzgar, güneş ışığı ve daha fazla kar yağdı. İçeride daha iyi mi yoksa daha kötü mü sıkışıp kalmayacağına karar veremem, ancak hava en azından ruh haline uyuyor. Hepimiz huzursuzuz ve her gün aynı anda, en son ölüm sayısının açıklanmasından ve saat 6’da teyit edilen vaka numaralarından hemen önce toplu olarak daha endişeli oluyoruz. Herkes bulutlarda bir mola arıyor, bazı şeylerin yakında daha iyi olabileceğine ve karantina önlemlerinin gerektiği gibi çalıştığına dair bazı kanıtlar arıyor.

Enfeksiyonların sayısı bu haftanın başlarında dört gün boyunca sürekli düştü ve Perşembe günü tekrar yükselene kadar biraz umut verdi. Hiç kimse, mükemmel düz bir çizgide ilerlemek için iyileştirmeler beklemiyor ve dalgalanmalar daha az dramatik hale geliyor. Ama ne zaman düşüneceğini bilmek hala zor.

Medikal personel ve Bergamo Fuarı tesislerinde 6500m2'lik bir alan hastanesi inşaatının lojistik direktörü Antonio Tonarelli (C) 27 Mart 2020'de konuşuyor. AFP
Medikal personel ve Bergamo Fuarı tesislerinde 6500m2’lik bir alan hastanesi inşaatının lojistik direktörü Antonio Tonarelli (C) 27 Mart 2020’de konuşuyor. AFP

Bu hafta güney şehirlerinde daha fazla ölüm meydana geldi ve yetkililer, İtalya’daki gerçek enfeksiyon sayısının, şu anda 80.000’in üzerinde olan kendi resmi rakamlarından on kat daha fazla olabileceğini söylüyorlar.

Karantinanın ne kadar süreceğini de bilmiyoruz. Bir hafta önce önlemlerin 3 Nisan’a kadar “uzatılacağını” söylemesine rağmen, İtalya başbakanı henüz yeni beklenen yayın tarihimizi henüz vermedi.

Günlük yaşam sıkıcı olmaya devam ediyor. Süpermarketin bir gün daha çalışmasını önlemek için yiyecek kaynağınızı esnetmek, kendi beyan formunun yeni daha karmaşık bir versiyonunu yazdırmak, ellerinizi tekrar yıkamak, balkonda durmak, havaya bakmak. Artık bir kahve ya da koşuya gidememeyi umursamıyoruz, ancak daha büyük resimden çok rahatsızız.

Burada işler düzeliyor mu, düzelmiyor mu? Şimdilik söyleyebileceğim en iyi şey, artık çok daha kötüye gitmediği.

Emma Pearson Paris, France

Fransa, ikinci karantina haftası ilerledikçe işler ciddileşiyor gibi geliyor.

Geçen hafta, ölüm sayısı arttı ve Perşembe günü 300’den fazla insan öldü. Her ne kadar İtalya’nın bildirdiği ölüm oranlarını asla görmeyeceğimizi umsak da, sağlık şefleri bunu dışlayamaz ve Fransa’daki hastalığın henüz zirvede olmadığını söylüyor.

Bu korkunç rakamlar yetkililerden giderek daha katı bir yaklaşımla birleştiğinde, karantinanın artık çok daha ciddiye alındığı ve en büyük şehirlerin bile sokaklarının büyük ölçüde terk edildiği anlamına geliyor.

Polis, karantinanın ilk haftasında 90.000 para cezası verdi ve şimdi evlerimizden her çıktığımızda doldurmak için yeni, daha ayrıntılı bir formumuz var.

İnsanların büyük çoğunluğu, kuralların gerekli olduğunu kabul ediyor gibi görünüyor ve şimdi sosyal medya, ev egzersizleri, sanal müze turları ve aşırı değerli boxsetler ve her zaman popüler olan ‘apéro Skype için ipuçları ile dolu. Veya çevrimiçi içecek ve arkadaşlarınızla sohbet edin.

Fransa'da ıssız A5 otoyolu. AFP
Fransa’da ıssız A5 otoyolu. AFP

Tüm bunlar ne kadar sürecek?

Bu herkesin dudaklarındaki soru. Kimse 17 Mart’ta getirilen ilk 15 günlük karantinanın uzatılacağından şüphe duymuyor, ancak şu ana kadar ne kadar süreceği konusunda resmi bir söz yoktu. Hükumetin uzman bilimsel konseyi altı haftalık bir karantina önerdi.

Herkesin endişeyle izlediği bir diğer konu da hastanelerin nasıl başa çıktığıdır. Şu anda, yeni bir askeri hastane ve hastaları ülkenin doğusundaki en kötü etkilenen bölgelerden transfer etmek için büyük bir operasyon sağlık sistemi sayesinde – hemen hemen – yönetiliyor gibi görünüyor.

Bunun yeterli olup olmayacağı hala bilinmiyor.

Kesin olan bir şey var ki, ön cephede olanlar hayal bile edilemeyecek bir cesarete sahipler – bir Fransız jandarması ve beş doktor zaten virüsden öldü.

Her gece 20.00’de bu insanlar için kalbimi alkışlayarak ülkenin geri kalanına katılacağım.

Bir bilim adamı bana salgının İspanya’da sadece üç hafta içinde zirveye ulaşacağını söyledi. Tüyler ürpertici.’

Graham Keeley, Barcelona, İspanya

Yaklaşık iki haftadır İspanya’daki karantinaya başladık ve dün kendimi çok kötü hissetmeye başladım.

Virüsle birlikte geleceğime dair korkunç korku aklımın içindeydi.

Bu yüzden Covid-19 semptomlarını kontrol ettim – ateş, nefes almada zorluk, öksürük. Neyse ki, daha çok kör bir baş ağrısının yanı sıra gelen bir ürperti gibi görünüyordu.

Kaç kişinin aynı deneyime sahip olduğunu merak ettim – ancak daha sonra koronavirüs için pozitif test ettiklerini öğrenmek için.

Daha da kötüsü, virüsle birlikte gelseydim, muhtemelen tüm hane halkının da aynı kaderi çekeceği anlamına gelirdi. Hayal edemiyorum. Onbinlerce insana oluyor olmalı. Şimdiye kadar virüs bulaşan arkadaş veya akraba tanımıyorum, ama uzun sürmeyecek.

Yazarken, İspanya’da 4.300’den fazla insan hayatını kaybetti ve 56.786 kişiye koronavirüs teşhisi kondu.

Bu rakamlar, Çin’den daha fazla insanın hastalıktan öldüğünü gösteren haftaydı. Bir aydan daha kısa bir süre önce, patojenin Uzak Doğu’da yalıtılmış gibi görünen bir şey olduğunu düşündüğünüzde şok edici bir gerçektir. Belki de naifti.

Yeni koronavirüs kriziyle uğraşan sağlık çalışanları, 26 Mart 2020'de İspanya'nın kuzeybatısındaki Coruna'daki Üniversite Hastanesi dışındaki yerel polis, Sivil Muhafız ve diğer güvenlik güçleri tarafından alkışlandıkları için alkışlıyorlar.
Yeni koronavirüs kriziyle uğraşan sağlık çalışanları, 26 Mart 2020’de İspanya’nın kuzeybatısındaki Coruna’daki Üniversite Hastanesi dışındaki yerel polis, Sivil Muhafız ve diğer güvenlik güçleri tarafından alkışlandıkları için alkışlıyorlar.

İspanyol hükumetinin yeterince hızlı hareket edip etmediği konusunda siyasi bir tartışma başladı. Daha önce, uluslararası kadınlar günü ve siyasi mitingler için büyük yürüyüşleri yasaklamak için harekete geçmeliydiler mi?

Dış işleri bakanı Arancha González Laya, hükumetin The Guardian ile yaptığı röportajda bilimsel tavsiyede bulunmasında ısrar etti.

Bunu okurken bilimsel tavsiyenin bir şey, sağduyu başka bir şey olup olmadığını merak edemedim. Virüs bu aşamada kuzey İtalya’yı tahrip ediyordu.

Her neyse, belki de önemli olan İspanya’nın şimdi yapması gereken şey.

Bu hafta konuştuğum doktorlar hükumetin tamamen kilitlenmesi gerektiğini söyledi.

Yoğun bakım ünitelerinde ön saflarda çalışıyorlar ve bazı insanların normal işlerini sanki hiçbir şey olmuyormuş gibi görüyorlar.

Biri bana salgının İspanya’da sadece üç hafta içinde zirveye ulaşacağını söyledi.

Umarım yanılırlar.

thelocal.it

error: İçerik korunmaktadır !!